späť

Koloman Sokol 1968-1993

Nejdem za peniazmi, politikou,
slávou ani za pohodlným životom.
Cieľ môj bol a dosiaľ je čistotou orámovaný život.
Či dôjdem? Neviem.
Môj život bol uliaty z olova.

Podpis Koloman Sokol

Koncom šesťdesiatych rokov sa v tvorbe Kolomana Sokola, významnej osobnosti slovenského výtvarného umenia, ktorá svojím umeleckým a humanistickým posolstvom výrazne prekročila hranice Slovenska, začína posledná tvorivá etapa. Zmena jeho myslenia aj výtvarného rukopisu je zásadná. Už netúži po formálnej dokonalosti, akoby ho už tvaroslovie, kompozícia či priestor prestali zaujímať. Dôležitejšia je atmosféra, zobrazovanie dôležitých momentov a duševného stavu. Kolekcia osemnástich diel zo zbierky Galérie Nedbalka, ktoré vznikali od roku 1968 do roku 1993, je kvalitatívne vyrovnaná a je výberom toho najlepšieho, čo umelec v tomto období vytvoril.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Publikácia: Koloman Sokol 1968-1998, autor textov: Ivan Jančár; počet strán: 72; väzba: mäkká; rok vydania 2018.

Koloman Sokol

Koloman Sokol sa narodil 12.12. 1902 v Liptovskom Mikuláši. Po neľahkom detstve, kedy ho opustila matka, sa ho ujal strýko. Zoznámil sa s doktorom Mathém, vďaka ktorému začal študovať na súkromnej škole Eugena Króna v Košiciach. Tu sa po prvýkrát stretol s výtvarným umením. Neskôr študoval na súkromnej škole Gustáva Mallého v Bratislave. Výtvarné umenie študoval tiež v Prahe, absolvoval študijný pobyt v Paríži. Dostal ponuku z mexického ministerstva kultúry a školstva a odišiel učiť výtvarné umenie na Akadémiu výtvarných umení v Mexiku, kde založil odbor grafiky. Napriek tomu, že v Mexiku dosiahol veľké úspechy, kvôli zdravotnému stavu manželky Lýdie sa v roku 1941 presťahoval do New Yorku. Vystavoval v Mexiku a Spojených štátoch.

Po vojne sa vrátil na Slovensko, ale už v roku 1948 natrvalo odišiel. Stal sa členom Zväzu mexických grafikov a posledné desaťročia prežil v Arizone.  Na sklonku života daroval 48 svojich obrazov rodnému Slovensku, ktoré sa neskôr stali základom Centra Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši. Zomrel 12.1.2003. Napriek nemalým úspechom zostal až do konca života skromným človekom, hľadajúcim svoju pravdu.

Nezmeškaj výstavu alebo prednášky

Katalóg
13. októbra 2023

Fero Lipták – Nad rozliatym mliekom

Galéria Nedbalka tentoraz vo svojich priestoroch predstavuje obrazy slovenského výtvarníka Fera Liptáka.

12. septembra 2023

Maľba 2023

Súťaž Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov plní svoje poslanie –  vyťahovať na svetlo tie najväčšie talenty spomedzi mladých profesionálnych maliarov na Slovensku a približovať umenie širokej verejnosti – už 18 rokov.

25. mája 2023

Zátišia zo zbierky Galérie Nedbalka

Výstava predstavuje žáner zátišia v kontexte slovenskej výtvarnej moderny. Jej cieľom je poukázať na formálnu pestrosť tohto žánru, ako aj na jeho schopnosť reflektovať sociálny, historický a kultúrny kontext či riešiť duchovné problémy.

07. marca 2023

Lucia Dovičáková – Cítim sa ako …

Tvorba Lucie Dovičákovej rezonuje na slovenskej výtvarnej scéne už osemnásť rokov, dospela spoločne s autorkou k jasnej definícii silného autorského programu, v ktorého centre sa nachádza žena a jej obraz.

17. novembra 2022

Čutek na tretiu

Koncepcia výstavy i publikácie je prirodzene rozdelená do troch častí podľa jednotlivých autorov v chronologickej postupnosti ich tvorivých dráh.

20. októbra 2022

Maľba 2022

Nadácia VÚB a jej materská VÚB banka podporujú umenie dlhodobo.

05. apríla 2022

Ľudovít Fulla – Fragmenty

Výstava diel Ľudovíta Fullu pod názvom FRAGMENTY v Galérii Nedbalka predstavuje umelcove diela z rôznych tvorivých období, ktoré sa nachádzajú v zbierke galérie.

12. januára 2022

Marián Čunderlík – V zápase o nové videnie

Do dejín slovenského umenia sa Čunderlík zapísal koncom štyridsiatych a v päťdesiatych rokoch svojou figuratívnou tvorbou, začiatkom šesťdesiatych rokov ako účastník Bratislavských konfrontácií a koncom šiestej dekády ako člen Klubu konkretistov.