späť

Fero Lipták – Nad rozliatym mliekom

„Najlepšie sú obrazy, ktoré vznikajú akoby mimo mňa. Tie, nad ktorými veľa premýšľam, sú vydreté. A najhoršie. Bez nápadu je zbytočné maľovať. Často ma inšpirujú slovné hračky. Niekedy sú moje obrazy skôr kreslené vtipy.“

Fero Lipták

Galéria Nedbalka vo svojich priestoroch predstavuje jeho maľby na plátne. Pre vystavené diela je príznačná určitá schéma. Hlavným motívom sú postavičky, ktoré sa pozerajú na svet očami nevinného dieťaťa. Prostredníctvom nich autor láskavým humorom a nežnou satirou podáva pohľad na spoločenské i individuálne problémy či životné skúsenosti, alebo vtipne zobrazuje rôzne ustálené slovné spojenia, pričom samotné dielo je založené na slovnej hračke. Skvelým príkladom nám môže byť dielo Nastrelujem vlasy, kde je výstižne podané detské, doslovné chápanie slovného spojenia. Postavička tu drží v ruke zbraň, pištoľ, ktorou si nastreľuje vlasy. Inšpiráciou mu je každodenný život, z ktorého si robí kreslené zápisky, sám ich nazýva ,,zákresníky“, ktoré neskôr prenesie ako maľbu na plátno. Ako je to aj v prípade diela Pasažieri, kde mu zdrojom námetov boli cesty vlakom. Fascinuje ho detské videnie sveta, ktoré sa častokrát snaží preniesť na plátno. Výrazom jemu vlastným sa snaží komunikovať s percipientom a čo najviac ho vtiahnuť do dialógu. Vystavené diela sú charakteristické výraznou farebnosť a vyžaruje z nich až detská radosť zo samotného aktu tvorby.

Okrem malieb na plátno sa venuje aj linorytu, či maľbe na geotextílie. Nadšene objavuje nové formálne prostriedky ako v prípade maľby či linorytu, tak aj vo svojej scénografickej tvorbe.

Jeho maliarska a grafická tvorba bola prezentovaná na mnohých samostatných či kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí.

 

 

 

Narodil sa v roku 1962 v Poprade. Študoval grafiku na strednej umeleckopriemyselnej škole v Košiciach a divadelnú scénografiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v ateliéri Ladislava Vychodila. Ako scénograf pôsobil v mnohých slovenských, českých a poľských divadlách. Od roku 1991 sa venuje aj filmovej scénografii. Ako maliar debutoval výstavou Na motívy Martina Šulíka namaľoval Fero Lipták, po ktorej nasledovali mnohé výstavy doma i v zahraničí.

Niektoré veci si naplno vychutnáte iba naživo

Adresa

 • Galéria Nedbalka, n. o.
  Nedbalova ulica 17
  811 01 Bratislava
  tel.: +421 2 20 76 60 31

Otváracie hodiny

 • Otvorené denne
 • okrem pondelka
 • 13.00 – 19.00
 • Otvorené

Nezmeškaj výstavu alebo koncert