späť

Maľba 2023

Súťaž Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov plní svoje poslanie – vyťahovať na svetlo tie najväčšie talenty spomedzi mladých profesionálnych maliarov na Slovensku a približovať umenie širokej verejnosti – už 18 rokov.

Pozývame vás do Galérie Nedbalka na výstavu finalistov súťaže, ktorá sa bude konať od 22. septembra do 22. októbra 2023.

Medzinárodná porota zložená z predstaviteľov európskej výtvarnej scény zaručuje, že v súťaži dostávajú priestor vždy objektívne najlepší uchádzači. Tento rok sa do súťaže prihlásilo 103 talentov a finalistov i samotných víťazov vyberali Michal Novotný, kurátor, umelecký kritik a riaditeľ zbierok moderného umenia Národnej galérie v Prahe, Hana Ostan Ožbolt, rakúsko-slovinská historička umenia, nezávislá kurátorka a pedagogička, Jaime Valero, maliar a vizuálny umelec zo Španielska, a za Slovensko Ivana Moncoľová, historička umenia, kritička a kurátorka.

Tvorba vybraných finalistov je výstižnou ukážkou smerovania a budúcnosti modernej profesionálnej maľby na Slovensku. Obraz o súčasnom mladom umení si môžete urobiť na výstave v Galérii Nedbalka – vstup na výstavu je vďaka Nadácii VÚB voľný. Traja víťazi tohtoročnej súťaže Maľba 2023 budú vyhlásení 21. septembra.

Finalisti a finalistky súťaže Maľba 2023: Zuzana Badinková, Barbora Durajová, Juraj Ďuriš, Oskar Felber, Paulína Gajerová, Alexandra Hrehová, Dajana Hroššová, Monika Hurajová, David Javorský, Kristína Kandriková, Samuel Kollárik, Dominika Kováčiková, Richard Marco, Ivana Mojšová, Miroslav Sandanus, Dominika Škorváneková, Anna Štefanovičová, Michaela Šuranská, Helen Tóth a Dušana Vrbovská.

Prehľad obrazov finalistov súťaže Maľba 2023 nájdete aj na stránke www.malbaroka.sk.

Vstupné na výstavu je bezplatné.