späť

Dreams & Fairytales

Flautistka Tünde Jakab a gitarista Jonas Skielboe zavítajú 26.4.2018 o 18.00h do Galérie Nedbalka z Viedne, kde obaja v súčasnosti pôsobia. Pozývame Vás na ich príjemne kozmopolitný koncertný program spojený so slovenskou premiérou skladby „Dreams&Fairytales vol.I„.

Lístky zakúpite v sieti ticketportal.sk alebo na recepcii galérie. Cena lístka 8€ s DPH.

Medzi klasickými hudobnými nástrojmi, ktoré najviac lahodia ušiam, rozhodne nechýbajú flauta a gitara. Mladá talentovaná flautistka, u ktorej odborná kritika vyzdvihuje najmä virtuozitu hrania a priezračný štíhly tón, Vás pozýva na tajuplnú hudobnú cestu do sveta fantázie čarovných a potešujúcich skladieb pre flautu a gitaru. Popri slávnych skladateľoch ako Maurice Ravel, Carl Nielsen a Astor Piazzolla si budete môcť vypočuť jej vlastnú trojčasťovú skladbu pre flautu a gitaru pod názvom „Dreams&Fairytales vol.I“ („Sen a rozprávka vol.I“). Na túto hudobnú cestu sa k Tünde pridáva dánsky koncertný gitarista Jonas Skielboe.

Tünde Jakab sa narodila v Košiciach v hudobníckej rodine. Mladá talentovaná flautistka, ktorú kritici ospevujú za jej virtuozitu hrania a priezračný štíhly tón, zaznamenávala úspechy na súťažných pódiách už od detstva. Odniesla si prvé ceny a ocenenia laureáta z početných celoslovenských a medzinárodných sútaží. Do profesionálneho diania sa Tünde Jakab zapojila už v trinástich rokoch, keď na pôde bratislavskej Reduty vystúpila s orchestrom Slovenskej filharmónie. Odvtedy sa uviedla na mnohých pódiách doma i v zahraničí, hrala pod taktovkou Ondreja Lenárda, Igora Dohoviča a Fritza Bruckera. V januári 2011 debutovala v Zlatej sále viedenského Musikvereinu, kde vystúpila po boku speváckej legendy, sopranistky Renate Holmovej. Štúdium začala na Univerzite muzických umení (Universität für Musik und darstellende Kunst) vo Viedni pod vedením Helmuta Schallera a Waltera Wretschitscha. Neskôr pokračovala v štúdiu na Kunstuniversität v Grazi pod vedením Eszter Alföldy-Borussovej a Dietera Fluryho, prvého flautistu Viedenských filharmonikov. Štúdium ukončila v októbri 2017 s vyznamenaním. V roku 2016 pôsobila ako prvá flautistka Štátneho divadla v Košiciach ako aj prvá flautistka vo viedenskom orchestri Salonorchester Alt-Wien a Resindezorchester Wien. V súčasnosti sa mladá interpretka venuje hlavne sólistickým aktivitám. Na koncertoch často spolupracuje s umelcami ako Peter Valentovič, Coline-Marie Orliac, Jonas Skielboe, Márton Kiss a i.

Jonas Skielboe pochádza z Dánska, v súčasnosti pôsobí vo Viedni. Už od svojho štúdia (s vyznamenaním v Dánsku, Švajčiarsku, Španielsku a Holandsku) sa etabluje ako mnoho-žánrový gitarista s intenzívnym záujmom o latinskoamerickú klasickú hudbu. Spolupracuje predovšetkým so spevákmi (účinkuje napr. v duu Cajon spolu s holandskou mezzosopranistkou Carinou Vinke, participuje na operetných a iných divadelných produkciách festivalov v Mörbischi a Langenlois a pod.)  a realizuje úspešné majstrovské kurzy interpretácie latinskoamerickej a španielskej piesne. Jeho repertoárový záber siaha od klasiky až po rock a rozličné fúzie, vďaka čomu je tiež vyhľadávaným pedagógom hry na gitaru.