späť

Albín Brunovský – Záhrada snov

Umelec musí byť vnútorne presvedčený, že cesta, ktorou sa vydal, je pre neho tá správna. A kým sa mu podarí dospieť tam, kam chce, uplynú nespočetné hodiny, dni i noci prebdené v ateliéri s rydlom v ruke a s bolesťou v chrbte.

Albín Brunovský

Albín Brunovský (1935 – 1997) vstúpil na umeleckú scénu v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Generačne patril k vlne básnikov označovaných ako „Trnavská skupina“, s ktorými ho viazalo celoživotné priateľstvo. Umelcove grafické listy a obrazy sú zhmotneným výrazom vnútorného stavu. Brunovského maliarska tvorba vykazuje osobité znaky najmä pokiaľ ide o technické a technologické možnosti práce s farbou, uplatňovanie jednotlivých farebných vrstiev a lazúr a spôsob, akým pracuje s farbami na pevnej drevenej podložke. Hodnota a kvalita jeho tvorby si zachovali vysokú úroveň. Počas svojho pedagogického pôsobenia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vychoval celý rad absolventov, ktorí vošli do dejín ako takzvaní Brunovského žiaci. Právom je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov imaginatívneho umenia na Slovensku.

Publikácia:Albín Brunovský – Záhrada snov / The Garden of Dreams; autor textov: Ľubomír Podušel; počet strán: 160; väzba: pevná; rok vydania: 2017.

Nezmeškaj výstavu alebo koncert