Výstava Čutek na tretiu2 predstavuje temer sedemdesiat rokov tvorivého úsilia troch generácií sochárskej rodiny Čutekovcov vo výbere diel z najvýraznejších období ich tvorby; ilustruje aj medzigeneračné vzťahy a vyrovnávanie sa s nimi.
Výstava Čutek na tretiu2 predstavuje temer sedemdesiat rokov tvorivého úsilia troch generácií sochárskej rodiny Čutekovcov vo výbere diel z najvýraznejších období ich tvorby; ilustruje aj medzigeneračné vzťahy a vyrovnávanie sa s nimi. Ťažiskom výstavnej kolekcie Antona Čuteka (1928 – 2002) sú plastiky z obdobia šesťdesiatych rokov, kedy sa vyhraňoval jeho individuálny autorský jazyk a jeho kultivácia, kedy formuloval princípy, na ktorých stavia svoje dielo; kedy vytváral medzi formou a priestorom dynamické vzťahy tak, aby tvar nebol cudzorodým prvkom v priestore, len podmienečne akceptovaným, ale aby priestor zasiahol do vytvárania série živých experimentov medzi plnými a prázdnymi (vloženými) objemami.
Sochárska tvorba Juraja Čuteka (1957) je založená na básnickom pohľade s istou dávkou nostalgie, humorného nadhľadu a štipkou irónie, aj keď hlavným inšpiratívnym zdrojom mu je technika a civilizácia z prelomu a začiatku 20. storočia – predovšetkým priekopnícka doba automobilizmu, letectva a aviatiky, vlakovej dopravy, sveta pretekov a technických rekordov, ale i literatúry, hudby, divadla a cirkusu, časy rakúsko-uhorského mocnárstva a iné. Je obhajobou ľudskej dôstojnosti, tvorivosti, dômyslu, vynaliezavosti, bádateľského ducha a tvorivej i ľudskej odvahy. Juraj Čutek stavia mosty medzi etapami ľudského bytia, v čom mu pomáhajú jeho charakteristický humor a veľmi ľudský, priateľský, autentický, nefalšovaný prístup.
Max Čutek (1984) žije životom moderného človeka, ktorému život ponúka množstvo príležitostí a on si vyberá, ktorú využije. Nejaký čas pobudol v Írsku, spolupracuje na reštaurátorských projektoch, kde využíva zručnosti, ktoré si osvojil v rodinnom sochárskom ateliéri, hľadá sa, maľuje, tvorí sochy alebo iné diela skôr pre radosť, než ako životný program, má rád voľnosť a užíva si slobodu v pravom zmysle tohto slova. Intelektuálne obsahy Maxových posolstiev majú schopnosť reflexie autorovho sveta i tvorivej filozofie. Jeho cesta je otvorená, čas ukáže, akým smerom posunie rodinnú tradíciu ďalej do budúcnosti.
Výstava predstavuje sochy, plastiky, reliéfy, kresby, maľby a grafické listy spomínaných troch generácií Čutekovcov od sklonku päťdesiatych rokov po súčasnosť v kurátorskom výbere Karola Maliňáka.
Srdečne Vás na prehliadku výstavy pozývame.
Kurátor: Karol Maliňák
Miesto: Galéria Nedbalka, Nedbalova 17, 811 01
Kurátorský sprievod: 18.1.2023 (streda) o 17.00h
Trvanie výstavy: 30.11.2022-12.3.2023
Vstupné 2€
Projekt z verejných zdrojov podporil FPU.
Ďalšie aktuality
Prednáška – Poznámky k jednému projektu moderny – Peter Michalovič
Cieľom prednášky je interpretácia a hodnotenie ich odklonu od masívnej tradície mimetizmu a obhajoby programu nového umenia ako tvorby novej skutočnosti, ktorá pred umením neexistovala.
Biela noc
Ašot Haas – Zrkadlenie
Mirroring Vibrujúce, abstraktné, reliéfne kresby – zrkadlenie
Detské vzdelávacie programy
Príďte objavovať svet umenia a kreativity na detský vzdelávací program v Galérii Nedbalka!
Program pre seniorov
Galéria Nedbalka aj túto sezónu pokračuje v sprievodnom programe, ktorý je orientovaný na všetkých skôr narodených priaznivcov výtvarného umenia.