Výstava Čutek na tretiu2 predstavuje temer sedemdesiat rokov tvorivého úsilia troch generácií sochárskej rodiny Čutekovcov vo výbere diel z najvýraznejších období ich tvorby; ilustruje aj medzigeneračné vzťahy a vyrovnávanie sa s nimi.
Výstava Čutek na tretiu2 predstavuje temer sedemdesiat rokov tvorivého úsilia troch generácií sochárskej rodiny Čutekovcov vo výbere diel z najvýraznejších období ich tvorby; ilustruje aj medzigeneračné vzťahy a vyrovnávanie sa s nimi. Ťažiskom výstavnej kolekcie Antona Čuteka (1928 – 2002) sú plastiky z obdobia šesťdesiatych rokov, kedy sa vyhraňoval jeho individuálny autorský jazyk a jeho kultivácia, kedy formuloval princípy, na ktorých stavia svoje dielo; kedy vytváral medzi formou a priestorom dynamické vzťahy tak, aby tvar nebol cudzorodým prvkom v priestore, len podmienečne akceptovaným, ale aby priestor zasiahol do vytvárania série živých experimentov medzi plnými a prázdnymi (vloženými) objemami.
Sochárska tvorba Juraja Čuteka (1957) je založená na básnickom pohľade s istou dávkou nostalgie, humorného nadhľadu a štipkou irónie, aj keď hlavným inšpiratívnym zdrojom mu je technika a civilizácia z prelomu a začiatku 20. storočia – predovšetkým priekopnícka doba automobilizmu, letectva a aviatiky, vlakovej dopravy, sveta pretekov a technických rekordov, ale i literatúry, hudby, divadla a cirkusu, časy rakúsko-uhorského mocnárstva a iné. Je obhajobou ľudskej dôstojnosti, tvorivosti, dômyslu, vynaliezavosti, bádateľského ducha a tvorivej i ľudskej odvahy. Juraj Čutek stavia mosty medzi etapami ľudského bytia, v čom mu pomáhajú jeho charakteristický humor a veľmi ľudský, priateľský, autentický, nefalšovaný prístup.
Max Čutek (1984) žije životom moderného človeka, ktorému život ponúka množstvo príležitostí a on si vyberá, ktorú využije. Nejaký čas pobudol v Írsku, spolupracuje na reštaurátorských projektoch, kde využíva zručnosti, ktoré si osvojil v rodinnom sochárskom ateliéri, hľadá sa, maľuje, tvorí sochy alebo iné diela skôr pre radosť, než ako životný program, má rád voľnosť a užíva si slobodu v pravom zmysle tohto slova. Intelektuálne obsahy Maxových posolstiev majú schopnosť reflexie autorovho sveta i tvorivej filozofie. Jeho cesta je otvorená, čas ukáže, akým smerom posunie rodinnú tradíciu ďalej do budúcnosti.
Výstava predstavuje sochy, plastiky, reliéfy, kresby, maľby a grafické listy spomínaných troch generácií Čutekovcov od sklonku päťdesiatych rokov po súčasnosť v kurátorskom výbere Karola Maliňáka.
Srdečne Vás na prehliadku výstavy pozývame.
Kurátor: Karol Maliňák
Miesto: Galéria Nedbalka, Nedbalova 17, 811 01
Kurátorský sprievod: 18.1.2023 (streda) o 17.00h
Trvanie výstavy: 30.11.2022-12.3.2023
Vstupné 2€
Projekt z verejných zdrojov podporil FPU.

Ďalšie aktuality
Detské divadielko Kapitán Kotvička
Do Galérie Nedbalka zavíta s predstavením Kapitán Kotvička, ktorý chytá na svojej lodi ryby a uloví starú fľašu v ktorej sa skrýva správa o tom, že môže nájsť najväčší poklad sveta.
Zážitkový kurz maľovania
Galéria Nedbalka si opäť pre Vás pripravila spoluprácu s akad.maliarom Andrejom Augustínom.
Detský tvorivý workshop
Výtvarný workshop pre deti s dielami Viery Kraicovej, predstaviteľky expresívnej maľby. Autori expresívnych malieb nemaľujú rýchlo preto, lebo chcú mať prácu čo najskôr za sebou.
Pomôžte zachovať históriu slovenského umenia
Za každú podporu bude naša nezisková organizácia vďačná.