späť

Päť storočí gitary na Slovensku

Projekt Päť storočí gitary na Slovensku prináša sériu koncertov gitarovej a lutnovej hudby (sólová gitara alebo gitarové duo) od 16. po 21. storočie spojenú s územím dnešného Slovenska.

Zaznejú diela autorov a zbierok pochádzajúcich z tohto územia, v programe má zastúpenie každé storočie. Interpretom koncertného programu je Mertz Guitar Duo (Vladimír Ondrejčák a Karol Kompas).

Lutnista Hans Neusiedler žil v 16. storočí (1508 – 1563), narodil sa v dnešnej Bratislave. Neskôr sa odsťahoval do Norimbergu, kde patril k najvýznamnejším nemeckým lutnistom tohto obdobia. 17.st. je v programe koncertu zastúpené prepismi skladieb zo zbierok pochádzajúcich z územia dnešného Slovenska (Vietorisov kódex a Pestrý zborník). Barokový lutnista Paul Charles Durant žil a pôsobil v 18. storočí (cca 1712 – 1769). Narodil sa v dnešnej Bratislave a od roku 1754 bol prvým dvorným lutnistom v nemeckom Bayreuthe. Gitarista a skladateľ Joseph Kaspar Mertz (1806 – 1856), bratislavský rodák, patril k najvýznamnejším európskym predstaviteľom zlatého veku gitary 19. storočia. Z obdobia 20. a 21. storočia v programe zaznejú kompozície niekoľkých žijúcich slovenských skladateľov. Bude to výber z tvorby pre gitaru Pavla KrškuKarola Kompasa, ktorý je aj jedným z interpretov.

Gitaristi Karol KompasVladimír Ondrejčák sa spoznali ako spolužiaci na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde obaja študovali v triede Jozefa Zsapku. Ich spolupráca však začala až o niekoľko rokov neskôr, v roku 2009, kedy založili Mertz Guitar Duo. Svoj názov si vybrali podľa gitaristu a skladateľa z prvej polovice 19. storočia, rodáka z Bratislavy, Josepha Kaspara Mertza. Repertoár dua sa spočiatku zameriaval najmä na jeho tvorbu. Neskôr však svoj program postupne rozšírili na diela všetkých štýlových období od renesancie až po súčasné diela. Uviedli tiež niekoľko premiér diel slovenských autorov. Vystúpili na niekoľkých festivaloch na Slovensku, ako Festival Pohoda (s priamym prenosom na rádiu Devín), Festival umení Konfrontácie v Nitre, Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci v Bratislave, Ostrovy hudby v Bratislave, festival Soozvuk v Bratislave, Galéria plná hudby v Nových Zámkoch, Hudobná jar v Rimavskej Sobote, Topoľčianska hudobná jar, Festival Fatango v Nitre, Hudba v synagóge v Stupave a v ďalších mestách.

  • Kontakt:
  • Karol Kompas
  • Tel: +421 903 179 555
  • Mail: karolkompas@gmail.com

Koncert v Galérií Nedbalka sa uskutoční 24.10. (nedeľa) o 18.00h. Lístky je možné zarezerovať priamo na recepcii alebo na adrese vyššie prípadne kúpiť pred predstavením.  Vstup len pre očkovaných.