späť

Biela noc

Slnečný svit vo výpredaji! Fotograf a výtvarník Aleš Vojtášek v Galérii Nedbalka predstavuje inštaláciu The Sun, ktorá nastavuje zrkadlo konzumnej spoločnosti v ad absurdum forme.

Autor upozorňuje, že náš mamon a väčšinové spotrebiteľské návyky založené na nadprodukcii dosiahli svoj vrchol. Materiálny prebytok, všadeprítomná túžba po luxuse a spoločenský status korunovaný stavom bankového účtu spoločne vytvárajú nebezpečnú ilúziu, že na predaj je skutočne všetko. Klimatická kríza je len jedným z hmatateľných dôsledkov. Vojtášek preto vytvára dielo vychádzajúc z reálnych snímok NASA, čím objekt obohacuje o edukatívny rozmer, zároveň mu však pripína cenovku (SUPER SALE) a inšpiruje nás k zamysleniu sa nad správaním sa príliš materialistickej a konzumnej spoločnosti.

Aleš Vojtášek (SK) je fotograf a výtvarník, ktorý sa zameriava najmä na umeleckú a portrétnu fotografiu. Nebráni sa však ani prieniku do iných médií ako sú koláže, maľba, video či 3D inštalácie. Tematicky v dielach reflektuje dobu a aktuálne otázky pulzujúce spoločnosťou, napr. sociálne skupiny, náboženstvo, shopoholizmus, konzum, matéria vs. duchovno, sloboda… Diváci sa s jeho predchádzajúcimi prácami mohli okrem Slovenska stretnúť aj v ďalších krajinách – vystavoval alebo publikoval v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Švajčiarsku, Belgicku, Holandsku, Španielsku, Portugalsku, Rusku, Mexiku a v Kolumbii.

Inštalácia bude prístupná 16.9-18.9. od 19:00-23.00h

Vstup je povolený len s festivalovou permanentkou BN PASS.